Závodní bazény

Historie závodních bazénů sahají až do 17. století doby. První závodní bazény se datují do roku 1800. Následujících 96 letech se byly závodní bazény a závodní plavaní jen v rámci místních soutěží a v roce 1896 byly postaveny speciální bazény pro tento sport na olympiádě a tým to bylo plavání zařazeno mezi olympijské sporty. Mezi nejslavnější závodníky v patří.

Závodní bazény jsou určeny především pro závody v plavání a mají přesně dané rozměry které se dodržuji. Mají danou teplotu vody a přesné Ph vody. Aby se zachoval korektnost pravidel a aby měli všechny soutěžící stejné tréninkové podmínky.

Závodní bazén má standardizovanou délku 25 a 50 metru a 25 yardu. Závodní plavaní patří mezi olympijské sporty. Aby se dodržovaly délky závodu plave se několikrát tam i na zpět. Jedny cestě se říká bazén což je 50 metru. Závodní bazény jsou rozděleny naSilverwood_wavepool1 10 drah které jsou od sebe rozděleny bójkami. A mají rozměry 50x25x2.5 metru . Na bazénech o délce 25 a 50 metrů se plave Mistrovství světa a na 25 yardovém bazénu se plaven ve spojeních státech Plavání na kratších bazénech je přibližně o 1 sekundu rychlejší na každých 50 metru a to díky obrátce kterou musí závodníci udělat na konci bazénu aby se vrátily do cíle.

V závodních bazénech se neplavou jenom rychlostní závody ale i vytrvalostní a také se zde pořádají skoky do vody. V olympijském roce se neplave délka závodu 50 ale pouze 100, 200, 400, 800 a 1500 metru.

Závodí se i ve štafetách, buď nebo polohové. V polohové štafetě každý člen družstva plave jiným plaveckým způsobem. Ale pokud polohový závod plave jeden plavec, plave v pořadí motýl, znak, prsa a kraul. V Olympijském závodním programu a také programu mistrovství světa a mistrovství Evropy. Jsou to tří typy závodů a to o délce na 4x100m polohově a 4x100m a 4x200m volný způsob.