Symbolický význam bazénu

Slovo bazén pochází z francouzského slova bassin, které má historii v latinském výrazu baccinum, znamenající zásobník.

Koupán ve vodě symbolizupool-691008_960_720je očistu, proto byl bazén považován za náboženský symbol především v minulosti, staří Řekové a Římané je též využívali pro vojenský trénink. V dnešní době, může má dvě hlavní určení -rekreaci a sport.

Rekreační úloha bazén

V případě, že se venkovní teplota vyšplhá nad 30 stupňů Celsia je možnost využít venkovní bazén k osvěžení. Ať používáte soukromý či veřejný, vestě, že novodobý symbol, který představuje bazén je především o relaxaci a možnosti se uvolnit, nemusí se nutně jednat pouze o venkovní osvěžení v létě. Nabídka vnitřních krytých bazénu je poměrně široká a jsou doplněny o sauny a vířivky.

Sportovní symbol

Využit bazénu pro sportovní účely, nemusí nutně znamenat pouze vrcholový sport. Dnes a denně lidé navštěvují plavecké bazény s přáním si jít aktivně odpočinout. Vždyť lidské tělo tvoří především voda i to může být jeden z důvodů, proč je pro člověka pohyb ve vodě přirozený. Lidé bazén navštěvují si různými poruchami pohybového ústrojí, především s bolestmi zad a krční páteře, ale i kloubů a svalů. Kdo se nerad věnuje plavání, může se přihlásit do kurzu aqua aerobiku. I potápění lze provozovat v bazénech, kdy sice nevidíme nádherné korálové dno jako u moře, ale bazén plní funkci trenažéru.

Známe i jiné využití bazénu, které se dá charakterizovat jako zábava ve vodě. Ať se o stříkání vodními pistolemi nebo o házení do vody i tyto radovánky jsou součástí dnešního pojetí bazénu. Díky oblibě vodního dobrodružství byly zkonstruovány akvaparky, které nabízí širokou nabídku tobogánu a vodních atrakcí i saunových světů

Od doby prvního bazénu uplynulo více jak 7000 let. Tvary a materiál prodělal dlouhý vývoj. I jeho funkce se částečně pozměnila. Jeho symbolický význam však zůstal stejný, vytváří oázu v místech, kde není přirozeně dostupná.