Perfektní teplota k plavání

My jsme se zajímali, podle čeho je vybrána teplota vody, která se v Olympijské bazénu pohybuje kolem 25 až 28 stupni Celsia. Červený kříž a FINA (organizace synchronizované plavaní) změřili, že při této teplotě dochází nejmíň k tření. V případě, že by teplota vody byla více studená, mohlo by účastník plavání dostat šok. Příliš studená vody by mohla mít fatální následky pro plavcovo srdce. V opačném případě příliš teplé vody by mohlo dojít k dehydrataci organizmu, přehřátí organizmu nebo svalovým křečím.

Ve většině komerčních bazénu se nyní pohybuje teplota nad 25 stupni a někdy se dostává až nad 30. Pokud jste si vědomi těchto faktu, můžete se při vybírání plaveckého bazénu soustředit i na teplotu vody.

V soukromém bazénu si, můžete uzpůsobit teplotu vody svým momentálním požadavkům. Když jtemperature-157127_960_720dete kondičně plavat mít teplotu nižší, než když si jdete jen tak posadit do bazénu. Regulace teploty je jistě snadnější pokud se jedná o vnitřní bazén. Jedná-li se o bazén venkovní na, který je ohříván sluncem tak ochlazovat jej by bylo logisticky velice těžké. Možností je v chladnějších dnech si zakoupit solární panely pro ohřev vody nebo tepelné čerpadla, abychom měli i v uspokojivou teplotu vody.

Bazény jsou člověkem vytvořené, a proto si teplotu můžeme uzpůsobit dle našich požadavků. V případě, že nás ale láká moře, můžeme se dostat do situace, kdy se koupeme, nevhodné vodě a zde hrozí nebezpečí pro náš organizmus. V Evropě je nejčastější destinací Středozemní moře, které v létě teplota mezi 22 a 28 stupni Celsia. Pokud jdete z vyhřáté pláže a skočíte přímo do studené vody, pěkně vás to ochladí, může to mít za následek srdeční zástavu, proto byste měli být opatrní v případě, že nejste příliš otužilí.

Teplota vhodná pro plavání je sice důležitá, ale neřídíme se jen tabulkovými počty, které neberou do úvahy více faktorů. Směle vyrazíme k moři za teplem.