Jak vybrat ten správný zahradní bazén

Blížící se letní sezóna a rostoucí teploty přináší do hlav majitelů zahrad jednu myšlenku – co takhle letos kromě květin, zeleniny a ovoce vystavit na zahradě i bazén? Uvažujete o takové možnosti? Přinášíme několik rad, jak při koupi zahradního bazénu neprohloupit a užít si jej naplno.

Rozpuštěný a vypuštěný

aboveground poolUvažujete-li o koupi nadzemního bazénu, je třeba brát v potaz nejen hru čísel s akčními nabídkami, ale rovněž i kvalitu. Nadzemní bazény existují ve dvou provedeních: bazény s nafukovacím prstencem a bazény fóliové s kovovou konstrukcí. Oba typy jsou však bohužel vhodné spíše k cachtání dětí, než pro regulérní požitek z bazénu. Pokud je cílem zabavit děti, pak není problém a levnější varianty nadzemních bazénů s prstencem jdou postavit a uvést do provozu svépomocí. De fakto stačí vytvořit kvalitní podklad bez výčnělků, nafouknout límec a napustit vodou. Pak už stačí jen čekat, až se voda zahřeje na dostatečnou teplotu. Výhodou těchto bazénů je fakt, že je lze poměrně jednoduše rozložit a zase složit během méně než jedné hodiny. To je však vykoupeno péčí o vodu, která je o poznání těžší – nelze totiž používat například vodní vysavač.

Sport nebo relax?

Mnozí z nás narazí na dilema – raději sportovat nebo relaxovat? Totiž například taková vířivka umí dobře posloužit i v zimě, zato lze zapomenout byť jen na náznaky pohybu připomínajícího plavce. Pak nezbývá než vybudovat klasický zapuštěný bazén. Ideálně s protiproudem. Člověk totiž byť na pár temp potřebuje dostatek prostoru, který mu žádný nadzemní bazén neposkytne. Kvalitní protiproud poskytne takový silný proud, že si člověk bude připadat jako při plavání proti proudu bystré řeky. Podobný efekt si lze vyzkoušet na mnoha plaveckých bazénech v atrakcích, kde voda cirkuluje v kruhu.

Je to těžké rozhodnutí. Ve skutečnosti je však jednoduché se rozhodnout, pokud máme k dispozici dostatek informací. Chceme relaxovat nebo sportovat? Máme v okolí oblíbenou plovárnu nebo dokonce přírodní biotop? Chceme se v zimě občas parádně zahřát a pobavit s přáteli? Máme čas na péči o bazén? Všechny tyto otázky nám pomohou odpovědět si na otázku, zda raději bazén nebo vířivku.