Jak pečovat o venkovní bazén

Bazén na zahradě je jednou z mála věcí, kterou by člověk v horkých parných dnech občas vyměnil za princeznu a půlku království. Není totiž nic lepšího, než se namočit a užít si ten osvěžující pocit. Ne každý má totiž štěstí a má v rozumné dojezdové vzdálenosti nějaké to adekvátní koupaliště s rozumným počtem návštěvníků.

Sezónní péče o bazén

Seasonal Pool CareNež samotná sezóna začne, je třeba bazén nejdříve náležitě připravit. Vše začíná důkladným čištěním povrchu bazénu, čištěním vodního filtru a případnou výměnou jeho kartuší. Jelikož voda v bazénu stále cirkuluje a nepřichází nová, je nutné počítat i s bazénovou chemií. Dnes jsou na trhu běžně dostupné bazénové chemie pro běžné použití, které vydrží na celou sezónu. Proč se vlastně bazénová chemie do vody přidává? Především jde o hygienu a nezávadnost vody – sluníčko na vodu pere a to mají všelijaké mikroorganismy a řasy velice rády, a tak se začnou množit. Stačí se při procházce krajinou pár dní po dešti podívat, jak kaluže na polních cestách žijí svým životem a lákají hmyz z širokého okolí. Nejinak je tomu i u zahradního bazénu. Neošetřená voda se tak může velmi rychle stát závadnou a zdraví ohrožující, především pak pro ženy.

Každý svědomitý majitel bazénu má rovněž krycí plachtu nebo dokonce posuvnou “garážovací” plochu, která vodní hladinu bazénu ochrání během nepříznivých povětrnostních podmínek. Samozřejmostí je síťka na vybírání listí. Vhodným doplňkem je podvodní vysavač, čistič nečistot který dokáže bazén vyčistit i během provozní sezóny. Existují dokonce i automatizované podvodní čističe bazénů.

Žádný doplněk vás ovšem nezachrání, pokud si nevyberete správný bazén. Nenechte se napálit a vybírejte s odborníky – popravdě řečeno, prodejci mnohdy sledují jen jeden cíl – vysát vaši peněženku za každou cenu. Péče o bazén není triviální záležitost a liší se kus od kusu – všemožné druhy filtrací a bazénových konstrukcí mnohdy dají zabrat i zkušenému kutilovi. Nezbývá než popřát krásné léto na vlastní plovárně, kde nebude přelidněno!