Historie plaveckých bazénů

První bazén pochází z roku 5000 před naším letopočtem. Nazývá se velká lázeň a byl pravděpodobně používán k náboženským účelům. Nachází se v Palestině v oblasti Mohenjo-daro. Jeho rozměry jsou 12 metrů na délku 7 na šířku a 2,4 na výšku a ukazují na vyspělost tehdejší civilizace.

Plavání ve starověkým Egyptě

Řeka Nil sloužila starod1024px-Pirot_fortress_and_old_swimming_poolávným Egypťanům jako místo, ve kterém pořádali jedny z prvních plaveckých závodů, kolem roku 2500 před naším letopočtem. Zatímco vyšší třída se učila plavat v překrásných vnitřních bazénech.

Plavecké bazény Řecka a Říma

Ve starém Řecku a Říme se bazény využívala pro rekreační plavání, náboženské rituály, také sloužili jako dekorace domů. V roce 500 před naším letopočtem byla v Řecku založena plavecká škola pro malé děti. K dalšímu využití bazénu patři vojenský tréning, kterým se vojáci připravovali na válku. Koupání v bazénu byla součást tehdejší kultury a nebyla to považována za soukromou záležitost, ale za společenské dění.

Moderní bazény

Závodní plavání bylo uvedeno začátkem roku 1800 v Británii a v roce 1880 pro velký úspěch byla vytvořena Amatérská plavecká asociace, která umožnila účastníkům spolu závodit. V roce 1896 bylo plavání oficiálně zařazeno do letních Olympijských her. Prsa byl první plavecký styl, který se datuje již od doby kamenné a složil k jako hlavní styl plavání až do roku 1873.

Plavecké bazény v Čechách

V České republice máme dlouhou tradici lázeňství, již od dob 12 století si lidé léčili pohybové ústrojí v Teplicích, kde byl založen Benediktinský klášter. Pro historii bazénu musíme hledat dále novodobých dějin. Jeden z nejstarších bazénů, který i nadále funguje, je Volyňská plovárna, která byla postavena v letech 1939-1941.

Historie plaveckých bazénu nám ukazuje, že i v minulosti bylo osvěžení vodou populární nejen v řekách a přírodních zdrojích, ale i v lidskou rukou zkonstruovaných objektech a tato záliba nám zůstala d dnešních časů.